zamów taxi
możliwość dokonania płatności kartą
obsługa bezgotówkowa firm

Ciekawostki

1. Co oblicza taksometr?

Taksometr sumuje:

  • opłatę początkową tzw. "Start" 
  • opłatę za przejechany kilometr na 1,2,3 lub 4 taryfie 
  • opłata czasowa za każdorazowe zatrzymanie taksówki i jej postój. (Ważne! Taksówka poruszająca się poniżej 20km/h ,nalicza opłatę czasową, a nie opłatę za przejechany kilometr.) 

2. Kiedy stosuje się poszczególne taryfy?

Taryfa 1 obowiązuje w dni powszednie w godzinach 6,00 do 22,00.

Taryfa 2 obowiązuje w dni powszednie w godzinach 22,00 do 6,00 oraz w niedzielę i święta.

Taryfa 3 obowiązuje w dni powszednie od 6,00 do 22,00 przy kursach poza granicami administracyjnymi Lublina, przełączenie z taryfy 1 na taryfę 3 następuje przy tablicy z oznaczeniem koniec miasta Lublin (znak drogowy E-18a) lub przy kursach z poza miasta do Lublina, przełączenie z taryfy 3 na taryfę 1 następuje przy tablicy z oznaczeniem miasto Lublin (znak drogowy E-17a).

Taryfa 4 obowiązuje w godzinach od 22,00 do 6,00 oraz w niedzielę i święta poza granicami miasta Lublina , przełączenie taryfy z 4 na 2 lub z 2 na 4 następuje analogicznie jak podczas kursów poza granicami miasta na taryfie 3.

3. Czy podczas pokonywania trasy przejazdu z pkt A znajdującego się w obrębie miasta do pkt B również znajdującego się w obrębie miasta w dzień powszedni na 1 taryfie, przekraczając granice administracyjne miasta kierowca powinien włączyć 3 taryfę?

Oczywiście, że nie. Kierowca powinien zacząć kurs i skończyć na 1 taryfie pomimo wyjechania podczas kursu poza granice administracyjne miasta.

4. Kiedy włącza się opłatę za postój?

Opłata za postój włącza się automatycznie przy każdym zatrzymaniu taksówki np. przy sklepie , na światłach, przed przejściem dla pieszych itp. Opłata ta ustawiona jest w wysokości 35,00 zł za godzinę postoju, czyli 1 minuta postoju, zatrzymania to 0,58 groszy.

5. Czy warto żądać paragonu za wykonany kurs?

Oczywiście że tak! Na paragonie jest wiele przydatnych informacji. Na przykład w odzyskaniu pozostawionego przedmiotu w taksówce, ustaleniu taryfy na jakiej jechaliśmy, czy i w jakiej wysokości otrzymaliśmy rabat itp.

6. Czy taksówkarz ma obowiązek wystawić rachunek za wykonany kurs?

Taksówkarz ma obowiązek na żądanie klienta wystawić rachunek (f-rę VAT jeśli jest płatnikiem podatku VAT) za wykonany kurs wraz z dopłatami jeżeli takie wystąpiły. Pasażer może otrzymać albo paragon z kasy fiskalnej lub rachunek (faktura VAT), nigdy obydwu dokumentów razem.

Pasażer może odmówić zapłaty za kurs jeżeli kierowca nie wydał na żądanie paragonu lub rachunku.

7. Czy taksówkarz może nie włączać taksometru?

Nie, to przestępstwo karno-skarbowe. Dla własnego dobra proszę nie zgadzać się na takie praktyki. Bywa, że kurs bez włączonego taksometru jest droższy od kursu wg wskazań taksometru.

8. Czy taksówkarz ma prawo żądać zapłaty za nie ukończony kurs z jego winy np. awaria, brak paliwa, wypadek itp.

Oczywiście, że nie. Taksówkarz ma obowiązek wezwać drugą taksówkę dla klienta. Usługa nie wykonana nie może być zapłacona.

9. Czy taksówkarz może żądać zadośćuczynienia finansowego za szkody wyrządzone w taksówce przez pasażera?

Tak ma prawo żądać pokrycia kosztów naprawy uszkodzenia lub prania tapicerki itp.

10. Czy taksówkarz ma prawo odmówić zabrania pasażera?

Tak ma prawo. Jeżeli taksówkarz uzna, że pasażer jest w stanie nietrzeźwym i może to stanowić zagrożenie dla niego podczas przejazdu lub pasażer jest agresywny, brudny itp.

11. Czy taksówkarz może przyjąć w zastaw za wykonany kurs dokumenty?

Nie, nie wolno mu przyjmować w zastaw żadnych dokumentów, w polskim prawie jest to karane.

12. Dlaczego kurs nierówny kursowi? Jednego dnia zapłaciłam 12,00 zł, a drugiego dnia na tej samej trasie zapłaciłam 14,00 zł?

Przyczyny mogą być dwie. Kierowca kilka razy więcej niż zwykle zatrzymał się np. na światłach i włączyła się opłata czasowa lub taksometr działa nieprawidłowo i takie zdarzenie należy niezwłocznie zgłosić do firmy.

13. Czy taksówka musi być wyposażona w foteliki dla dzieci?

Nie musi. Przepisy kodeksu ruchu drogowego mówią, że taksówka nie musi posiadać fotelika do przewożenia dziecka.

Drużyna ALE Taxi

Piłkarska drużyna ALE Taxi powstała w 2012r. z inspiracji samych kierowców. Treningi piłkarskie przyciągają wielu kierowców ALE Taxi. Z kilkudziesięcioosobowej grupy kierowców jest wybierana reprezentacja na mecze ligowe lub turnieje. ALE Taxi wystawia drużynę do rozgrywek Halowej Ligi Róży.Zapraszamy do oglądania i wspierania drużyny ALE Taxi.

podaj telefon oddzwonimy do ciebie!

sprawdź zasięg

więcej

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.